5 tipů, jak si zařídit pracovnu
Pracujete často z domova? V poslední době tolik diskutovaný home office má své výhody i nevýhody. Jisté je, že se rozhodně neobejdete bez pohodlné a praktické domácí pracovny, ve které vám půjde práce pěkně od ruky. Připravili jsme si pro vás 5 tipů, jak si ji co nejlépe zařídit.
1. Najděte si doma klidné místo pro práci
Pro práci z domova je nutné si najít stálé místo, kde vás nikdo nebude rušit a najdete tam klid na plné soustředění. Ideální je samostatná místnost, která je vyhrazena jen pro práci. Pokud takovou místnost ve vašem domě nebo bytě nemáte, zkuste si ji vytvořit. Energie, čas i finance, které vložíte do přestavby bytu, se vám jistě brzy vrátí. Pokud máte to štěstí a máte nějakou obytnou místnost větších rozměrů, rozdělte ji příčkou nebo posuvnou stěnou, za kterou pracovnu umístíte. Ve velmi malém bytě lze domácí pracovnu vybudovat i z komory či využít výklenek například v ložnici.
2. Správný pracovní stůl je základ
Aby se vám u stolu dobře sedělo, je velmi důležitá správná volba výšky pracovní desky (obvykle od 65 do 80 cm), která závisí na vaší výšce. Velmi oblíbené jsou v poslední době polohovací stoly, u kterých si jednoduše snížíte či zvýšíte výšku pracovní desky a můžete bez problémů střídat práci vsedě i vestoje. Dlouhodobé sezení v jedné poloze je nezdravé a může být příčinou různých zdravotních obtíží. Pokud si pořídíte výškově nastavitelný stůl, předejdete problémům s bolestmi zad a dalšími neduhy. Některé polohovatelné stoly mají ovládání i na elektřinu, například stůl LIFT posunete do správné polohy během několika sekund jedním tlačítkem.
Pokud máte na stole umístěn počítač, vzdálenost vašich očí od monitoru by měla být zhruba 60 cm, proto se hloubka desky doporučuje alespoň 70 cm. Co se týká šířky stolu, ta je odvislá od druhu činnosti, kterou budete vykonávat. Programátor s notebookem se bez problémů vejde ke stolu o šířce 100 cm, ale architektovi to na rozložení výkresů stačit určitě nebude. Standardní rozměr pracovního stolu je 160 x 80 cm. Stoly PLATON a STRATO lze pořídit ve variabilních rozměrech v hloubce od 60 do 80 cm a v šířce od 140 do 180 cm.
3. Vyberte si kvalitní kancelářskou židli
Sezením na kancelářské židli strávíte několik hodin denně, měli byste proto jejímu výběru věnovat pozornost a neměli byste na ní šetřit. Židle by měla mít ergonomický tvar, podporovat správné držení těla při sezení a předcházet bolesti zad a krční páteře. Při výběru se zajímejte o šířku a výšku židle, o hloubku sedáku, ideálně si vyberte model, kdy jsou všechny tři parametry nastavitelné. Při každodenním dlouhém sezení oceníte hlavně praktické područky, bederní opěrku i opěrku hlavy. Pro dobrou kancelářskou židli se vyplatí zajít si do specializovaného obchodu, nechat si poradit odborníkem a židli si osobně vyzkoušet.
4. Vytvořte si chytré úložné prostory
Pokud zrovna nejste zastánci tvůrčího chaosu, bez úložných prostor se v pracovně neobejdete. Volte raději uzavíratelné úložné prostory, za zavřenými dvířky se tolik nepráší a lépe se potřebné předměty uskladňují. Velmi praktické jsou vestavěné skříně, ty se ale všude nehodí nebo se do menších pracoven vůbec nevejdou. Pak přicházejí ke slovu modulové systémy úložných skříněk, například ze systému LINCA si můžete vyskládat celou pracovnu. Do členitějšího interiéru se vyplatí nechat si vyrobit úložný prostor na zakázku. Regály a skříňky vybavte pro větší přehlednost pořadači a úložnými boxy, do zásuvek pořiďte vnitřní rozdělovače. Pracovní stůl ještě doplňte kontejnerem (MICO nebo MOVICO) s praktickými šuplíky a můžete se začít v nové domácí pracovně zabydlovat.
5. Nezapomeňte na správné osvětlení
Nejlepším druhem osvětlení je přímé sluneční světlo, umístěte tedy stůl ideálně pod okno. Jen se slunečním svitem si ale nevystačíte, pořídit si kvalitní osvětlení je nezbytné. Odborníci doporučují jedno centrální svítidlo a k tomu doplňující světlo (lampičku) k pracovnímu stolu. Pro centrální světlo je nejlepší zářivkové svítidlo, které zaplní celou místnost světlem rovnoměrně, ideálně s denní bílou barvou světla. Bílé osvětlení nejméně unaví oči a podporuje soustředění.
Stolní lampa by měla mít neprůsvitné stínidlo a světelný zdroj z ní nesmí vyčnívat. Ideální lampička je ta, která se dá polohovat a měnit intenzitu světla podle potřeby a momentální činnosti. Lampičku umístěte podle toho, kterou rukou píšete, pravák by měl mít světlo na levé straně, levák zase na pravé straně.
Inspirovali jsme vás a máte o zařízení pracovny jasno? Kupte si vybavení v našem e-shopu a pusťte se do práce. Pokud ale nemáte čas se zařizování věnovat sami, obraťte se na zkušeného interiérového architekta a nechte si navrhnout pracovnu na míru.