Jak správně sedět u psacího stolu

Dagmar Honzáková /
Jak správně sedět u psacího stolu

Máte spočítáno, kolik hodin denně prosedíte u pracovního stolu? Šest, osm nebo snad deset a více? Ať už jsou vaše osobní čísla nízká či vysoká, pokud k práci u stolu zasednete, měli byste vždycky myslet na to, abyste seděli správně a neničili si záda. 

Nevěřili byste, že většina lidí vůbec netuší, jak by vlastně měli správně sedět, aby svému zdraví neškodili. Naučte se sedět tak, aby to vašemu tělu dělalo dobře, a předejdete do budoucna zdravotním problémům. Není to těžké, chce to jen trochu cviku, sebedisciplíny a trpělivosti. Pravidel je několik, pojďme se na ně podívat.

Dlouhé sezení je nezdravé

Určitě jste na svém těle při dlouhém sezení v kanceláři nebo domácí pracovně zažili nekomfortní pocity jako bolesti zad, krku, křeč v noze, bolest hlavy. Pokud s tím máte bohaté zkušenosti, naše rada, jak tomu předejít, se vám možná bude zdát až příliš prostá - každých 20 až 30 minut vystřídejte polohu. Ano, čtete správně, trendem poslední doby je střídání práce vsedě a vestoje. Pořídit si polohovací stůl je investice, která se vám brzy mnohonásobně vrátí. Kdykoliv nahoru, kdykoliv dolů, stolová deska vám popojede kam je libo pouhým zmáčknutím tlačítka. Oblíbené polohy, u kterých se vám sedí nebo stojí nejlépe, si můžete uložit do paměti. Například u elektrického polohovacího stolu LIFT si můžete navolit až 4 polohy.

Jak tedy správně sedět?

I když budete střídat práci vsedě a vestoje, párkrát za den si dáte pauzu a projdete se, při povídání s kolegou u kávovaru se trošku protáhnete, stále vám ještě zbývají dlouhé hodiny sezení. V tomto čase neseďte shrbení, napřimte se a dodržujte tyto zásady:


  • Předloktí by se měla opírat o desku stolu nebo o područky.
  • Chodidla jsou položená na zemi celou svou plochou.
  • Lýtko se stehnem by mělo svírat pravý úhel 90 stupňů.
  • Neseďte se zkříženýma nohama ani asymetricky.
  • Neseďte strnule, jednou za čas se na židli pohněte, protáhněte se, přeneste váhu ze strany na stranu.

Správná židle, stůl a držák monitoru je základ

Všechna výše zmíněná doporučení by byla k ničemu, kdybyste seděli u špatně vybraného stolu na židli, která pro vás není vhodná. Výběru kvalitní kancelářské židle a pracovního stolu (doporučujeme PLATON nebo STRATO)  jsme se podrobněji věnovali ve speciálním článku 5 tipů, jak si zařídit pracovnu.

Když už máte vybráno, nezkazte si to špatným
umístěním počítače. Přirozené je, že horní hrana obrazovky je zhruba ve výšce očí, ve vzdálenosti 45 až 60 cm od obličeje. Doby, kdy se monitory na pracovním stole podkládaly knížkami, aby byly ve správné výšce, jsou naštěstí pryč. Dnes není nic jednoduššího, než si pořídit stojan na monitor (doporučujeme STEPO). Počítač si umístěte vždy uprostřed stolu, pokud máte 2 monitory, ten hlavní si dejte doprostřed.

Víme, že
udržet si pořádek na stole není maličkost, ale zkuste to. Uspořádejte si kolem sebe pracovní pomůcky tak, abyste se k nim nemuseli zbytečně hrbit nebo se k nim nepřirozeně natáčet.

Naše poslední rada zní – mějte se rádi a myslete na své správné sezení. Počáteční investice, tedy čas, energie nebo koupě polohovacího stolu, se vám bohatě vrátí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho!
Obrázek na pozadí

Chcete mít přehled o všech našich novinkách?