Zdravá Kancelář: Klíč k produktivitě ve vaší firmě

/
Zdravá Kancelář: Klíč k produktivitě ve vaší firmě

V dnešní době, kdy čas strávený v kanceláři tvoří velkou část našeho života, je nesmírně důležité mít pracovní prostředí, které nám prospívá. Zdravá kancelář není jen místem, kde pracujeme, ale také místem, kde trávíme mnoho hodin naší denní rutiny. Jak vytvořit kancelář, která podporuje naše zdraví a pohodu? V tomto článku se podíváme na několik možností, jak vytvořit zdravé pracovní prostředí, ve kterém práce půjde lidem dobře od ruky.

Ergonomický nábytek

Klíčem ke zdravému a produktivnímu pracovnímu prostředí je ergonomický nábytek, a to především ergonomické kancelářské stoly a židle. Je důležité si uvědomit, že ergonomie není luxus, ale nutnost pro naše zdraví. Ergonomické židle jsou navrženy tak, aby podporovaly přirozenou pozici těla a rozložení tělesné hmotnosti. To znamená, že mají dobře tvarované bederní opěrky, krční opěrky, nastavitelnou výšku sedáku a opěrek pro ruce. Tyto prvky pomáhají předejít bolestem zad, které jsou častým problémem u lidí, kteří tráví hodiny sezením u počítače. Pouze koupě ergonomické židle ale nestačí. Podstatné je přizpůsobení individuálním potřebám každého uživatele, tedy nastavení správné výšky sedáku a opěrek a také úhlu opěradla. A neméně důležité je vědět, jak vlastně u psacího stolu správně sedět.

Kancelářskou židli už máme, ale co pracovní stůl? Jaký by měl být? Především by měly mít dostatečnou pracovní plochu pro umístění počítače, dokumentů a dalších pracovních pomůcek, a zároveň by měl umožňovat nastavení dostatečné vzdálenosti od monitoru. Pro uživatele, kteří u stolu tráví dlouhé hodiny, doporučujeme stoly se zkosenou hranou. Méně ostré hrany jsou příjemnější pro opření rukou a předloktí. Navíc tyto zkosené hrany u stolů vyrobených z překližky vypadají v moderní kanceláři velmi dobře.

Ergonomický nábytek, to není jen židle a stůl, zahrnuje také další prvky, jako jsou podložky pod zápěstí, držáky na monitory, stojánky pod notebook, nebo podložky pod nohy, které pomáhají udržet tělo v nejlepší možné pozici během dlouhých hodin práce.


Výškově stavitelné stoly

Výškově stavitelné stoly jsou moderním a stále více oblíbeným prvkem v ergonomicky zařízených kancelářích. Výhodou výškově stavitelných stolů je jejich schopnost nabídnout uživatelům možnost střídání mezi prací vsedě a vestoje. Střídání pozic během pracovního dne má několik výhod. Největší výhodou je prevence svalové únavy a bolesti zad, podpora správného krevního oběhu, snížení rizika chronických nemocí a především zvýšení produktivity a soustředění na práci.

Výškově stavitelné stoly jsou vybaveny snadno ovládacími mechanismy, které umožňují rychlou a pohodlnou změnu výšky. Například elektrické ovládání stolu LIFT je jednoduché a intuitivní, umístěné vždy na dosah ruky, a to zajišťuje maximální pohodlí při změně výšky stolu. Stačí stůl jednou připojit do zásuvky a poté si snadno uložit preferované výšky pro sezení i stání do paměti stolu.

Akustický nábytek

Když se zaměříme na to, jak vybavit kancelář, aby měla co největší zdravotní přínosy, určitě nemůžeme vynechat dobrou akustiku, ta je pro efektivní pracovní prostředí nezbytná. Hluk a neustálé rušení mohou výrazně ovlivnit schopnost pracovníků soustředit se a jejich produktivita rapidně klesá. Velmi dobře tady poslouží akustický nábytek. Do této kategorie patří akustické paravány, které velmi účinně absorbují zvuk a pomáhají snížit ozvěnu. Jejich velkou výhodou je, že je možné je kdykoliv přemístit na aktuálně potřebné místo, například mezi jednotlivé pracovní zóny. Zkuste po kancelářích rozmístit barevné čalouněné taburety, zkombinujte malé taburety s velkými, snížíte významně hladinu hluku a ještě pracovní prostředí pěkně oživíte.

Velmi praktický kusem nábytku je zejména v open space kancelářích akustické křeslo. Díky svému speciálnímu designu a materiálům, které absorbují zvuk, pomáhá akustické křeslo významně snížit hluk v pracovním prostředí. Každý zaměstnanec si může v klidu zatelefonovat, aniž by rušil své kolegy, nebo chvíli soustředěně pracovat v chráněném a zvukově izolovaném prostoru. Tím přispívá nejen k lepší koncentraci, ale i ke snížení stresu a celkovému zlepšení atmosféry v kanceláři.


Květináče s živými rostlinami

Zapojení živé zeleně do kancelářského prostředí je mnohem více než jen estetická výzdoba. Rostliny mají prokazatelný pozitivní vliv na kvalitu vzduchu, psychické zdraví a celkovou produktivitu v pracovním prostředí. Přirozeně filtrují vzduch a zvyšují hladinu kyslíku v místnosti. Studie ukazují, že rostliny v pracovním prostředí mohou snížit úrovně stresu, zlepšit náladu, pomoci zvyšovat koncentraci a produktivitu. To může vést k vyšší spokojenosti s prací a lepší celkové pracovní atmosféře.

Do firemních interiérů jsou ideální květináče speciálně navržené do kancelářského prostředí. Květníky CLIMBO se zabudovanými samozavlažovacími truhlíky a rámem pro popínavé rostliny mohou tvořit přirozenou dělící stěnu mezi pracovními místy. Jsou na kolečkách, takže je velmi jednoduché je podle potřeby převézt na jiné místo. Oproti tomu květináče PLANTBOX a PLANTO slouží jako nástavce na kancelářské skříňky a stejně jako CLIMBO vytvářejí příjemnou zelenou stěnu mezi pracovními úseky nebo zónami.Přemýšlíte, zda se investice do zdravé kanceláře vyplatí? Odpověď je jednoznačně ano. Prostředí, které podporuje zdraví a pohodu zaměstnanců, má pozitivní dopad nejen na jejich denní pracovní výkonnost, ale také na dlouhodobou spokojenost a loajalitu vůči zaměstnavateli. Představte si pracovní místo, kde se každý cítí pohodlně, je motivovaný a zdravý - v našem e-shopu najdete široký výběr produktů, které vám takové pracovní místo pomohou vytvořit. Je to investice, která se velmi brzy několikanásobně vrátí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho!
Obrázek na pozadí

Chcete mít přehled o všech našich novinkách?